В основі екологічного будівництва в Канаді – будинки, побудовані за канадською технологією, тобто, з використанням конструкції дерев’яного каркаса.

Канада – це країна, в якій люди живуть у злагоді не лише з природою, але й один з одним. Туристи, які вперше відвідують Канаду, приємно здивовані, бачачи скрізь усміхнені обличчя. Взаємна доброзичливість канадців – це стиль їхнього життя. У суспільстві не прийнято проявляти агресію – так легше жити, і канадцям це вдається повною мірою.
Ми розповімо про провінцію Брітіш Коламбія, точніше – місто Ванкувер, яке постійно згадується у світових рейтингах територій, які є найбільш комфортними для життя. Навколо – незаймана природа: вода, ліси і гори. Крим і Буковель – в одному місці! Кожен рік з околиць міста доводиться вивозити кілька сотень ведмедів, які дуже наблизилися до житла людей. Тому і в гори рекомендується ходити групами, що складаються мінімум з шести чоловік. Нічого дивного – адже це країна, зацікавлена в збереженні навколишнього середовища.

Канада - країна великих просторів і незайманої природи

Канада – країна великих просторів і незайманої природи

Стимули для економних

Нафтові родовища в провінції Альберта займають площу, рівну четвертої частини території України. Тому Канада могла б не турбуватися з приводу економії енергії. Але це не так. Сьогодні жодна країна, навіть якщо вона має необмежені запаси сировини, не може дозволити собі проявляти марнотратство. Важливо зберегти імідж країни, яка пахне запашною соснової смолою. Якби в Канаді задиміли труби і почалася вирубка лісів, це зустріло б осуд у світі.
Місія федерального уряду – це стимулювання розвитку будівництва. Держава бере в цьому процесі серйозну участь.
У 1982 р. уряд Канади ініціював програму сертифікації під назвою R-2000. Були розроблені екологічні стандарти для будинків, які за своїми характеристиками перевищували мінімальні вимоги будівельного законодавства в галузі енергетичної ефективності, герметичності будинку і збереження навколишнього середовища.
Час іде, а сертифікат R-2000, який визначає більш високу якість будинку, як і раніше є добровільним стандартом. Площа середньостатистичного канадського будинку на одну сім’ю складає 185 м2. Він будується за каркасною технологією, потреба в енергії для обігріву будинку складає сьогодні 140-150 кВт•год/(м2•рік). Згідно з чинною нормою, будинок повинен споживати не більше 80 кВт•год/(м2•рік), що майже в два рази менше, ніж споживає середньостатистичний будинок!
Будинок, господар якого хоче отримати сертифікат, піддають перевірці. Спочатку в комп’ютерній програмі HOT 2000 аналізують проект будівлі. Після спорудження будинку проводять тест на його герметичність. За допомогою вентилятора всередину нагнітають повітря. Допустимим є 1,5-кратний повітрообмін протягом години. Для порівняння: у старих будинках дослідження виявляє навіть 15-кратний обмін повітря.
У будинках зі значною герметизацією велику увагу приділяють якості повітря всередині приміщень. Це вимагає наявності примусової вентиляції, часто з рекуперацією тепла. Програма припускає пасивний обігрів приміщень, тому в більшості будинків вікна орієнтовані на південь і захід.
Оцінка будинку підвищується, якщо використовують необроблені матеріали та матеріали, отримані в результаті переробки; при цьому кількість енергії, витраченої на будівництво, мінімальна. Враховують також низьку витрату води, використання дощової та стічної вод. Вартість будинків, що мають сертифікат R-2000, вища, ніж інших будинків такої ж площі. Чи знаходяться на них покупці? Як і раніше є багато людей, які не надають великого значення питанням збереження навколишнього середовища або економії енергії, тому вони і чути не хочуть про більш високу ціну. Все це так, але Канада – держава прагматична, в ній існують стимули. Той, хто купує будинок, що володіє більш високими екологічними стандартами, отримує в деяких банках вигідніший іпотечний кредит і платить по кредиту страховку на 10% менше. Діє і ринковий механізм – будинок, що відповідає екологічним стандартам, коштує більше, оскільки його справжня цінність в іншому – якість життя в такому будинку значно вища.
Будівельне законодавство постійно посилює вимоги. Підвищити планку легко – можливість якісних змін демонструють нові, більш жорсткі будівельні директиви, які вступають в силу в 2012р. За ними потреба нових будинків в теплі не повинна перевищувати 60 кВт•год/(м2•рік). «Приватний будинок може весь час поліпшувати свої характеристики» – такий вислів можна нерідко чути в Канаді.

Найпопулярніші системи оцінювання будинків у Канаді

Built Green. Американська і канадська добровільна програма, що пропагує будівництво будинків, які здійснюють мінімальний вплив на навколишнє середовище. Built Green демонструє будівництво енергозберігаючих будинків зі здоровою і комфортною атмосферою для мешканців. Будинки вибірково перевіряються у відповідності зі стандартним списком, що стосується оцінки всіх елементів будови. Обов’язково виконується перевірка на герметичність.

Energy Star. Американський і канадський сертифікат, який пропагує низьке споживання енергії у новозбудованих будинках. Будинки, які мають такий сертифікат, повинні споживати на 25% менше енергії для експлуатації, ніж будинки, які побудовані відповідно до положень будівельного законодавства. Оцінку будинку в цілому, а також його окремих елементів виконує незалежний енергетичний експерт.

LEED Canada for Homes. Американська система оцінки будинків, яка використовується також в Канаді. У будівництві пропагує екологічно раціональний підхід. Оцінці підлягають всі елементи будинку: проект, вибір матеріалів, будівництво, споживання енергії, а також якість і комфорт середовища усередині будинку. Сертифікація пов’язана з контролем в процесі будівництва і після його завершення.

Еко- і енерго- в гаслах

Оскільки від 25 до 40% енергії в будинку витрачається даремно, необхідно змінити звички громадян. Для цього в Канаді ведеться просвітницька «атака». «Ти мало що можеш зробити, щоб знизити свої потреби, але можеш зробити багато чого, щоб знизити витрати», – свідчить одне з гасел. «Твої рахунки занадто високі? Це вартість не тієї електроенергії, яка тобі необхідна, а електроенергії, яку ти витрачаєш даремно». «Ось що збільшує твої рахунки. Зберігай для себе гроші, а для своїх дітей – навколишнє середовище». Держава, енергетичні підприємства, телебачення і преса закликають до модернізації старих будинків (уряд підтримує власників дотаціями на ремонти), установці сонячних колекторів та сонячних батарей, рекуператорів тепла, вимиканню електроприладів, які цілодобово перебувають в режимі stand bу. Все більшу популярність здобувають потрійні склопакети. Параметри шибок покращує дешева віконна плівка, яку виробляє Канада.

Майбутнє будинку - це животрепетна і активно обговорювана в Канаді тема. На знімку - день відкритих дверей на будівництві одного з будинків EQuilibrium

Майбутнє будинку – це животрепетна і активно обговорювана в Канаді тема. На знімку – день відкритих дверей на будівництві одного з будинків EQuilibrium

«Be proud, be green!» (Будь гордим, будь зеленим). Канада – країна, в якій все ще багато дешевої енергії, але її жителі вірять, що єдино вірним є тільки один шлях розвитку – екологічно раціональний.

Енергозберігаючі будинки, створені за каркасною технологією, стають нормою. Нові мікрорайони в провінції Брітіш Коламбія

Енергозберігаючі будинки, створені за каркасною технологією, стають нормою. Нові мікрорайони в провінції Брітіш Коламбія

У цій країні 80% населення проживає в містах

У цій країні 80% населення проживає в містах

Способи опалення

Будинки в Канаді опалюють з використанням різних джерел енергії. У провінціях Квебек і Брітіш Коламбія – за допомогою електрики, що виробляється гідроелектростанціями. У самій густонаселеній провінції Онтаріо 40% енергії отримують від атомних електростанцій, а також з вугілля та газу. В інших провінціях для обігріву використовують переважно нафту та газ.

«Канадець» в Канаді

Для багатьох Канада напряму асоціюється з екологією. «Канадець» – ім’я загальне. Так називають будинок, побудований за технологією каркасного дерев’яного домобудівництва, а саму технологію – канадською. У країні, відібраної у індіанців, деревина була в достатку. Спочатку будинки будували з колод, а потім перейшли до використання каркасної технології. Така ситуація і сьогодні. В середньому щорічно зводиться 300 тис. будинків, в переважаючій більшості із застосуванням технології дерев’яного каркаса. «Канадець» добре зарекомендував себе в районах з самими різними погодними умовами: з деревини побудовані будівлі бази Канадських Збройних Сил у Алерт за Полярним колом (саме північне місце проживання людей), а також будинку у Флориді і на півдні Сполучених Штатів. Різниця температури становить 80 ° C (від -40 до +40 ° C)! Що являє собою канадська технологія будівництва будинків? Це дерев’яний каркас, обшитий деревно-стружковими плитами або фанерою, утеплений і оброблений зовні будь-яким фасадним обробним матеріалом. Канадська технологія – це перш за все екологічне будівництво. Вона відрізняється швидкістю зведення і можливістю будувати в будь-який час року, простотою (не треба застосовувати важке устаткування), використанням деревини і деревних напівфабрикатів (ДСП, МДФ, плит OSB), меншою кількістю відходів, легкістю демонтажу та переробки. Зовнішню обробку будинку часто виконують не з деревини, а використовуючи облицювальну цеглу, сайдинг із ПВХ або просто штукатурку. Приклад Канади, де не шукають інших технологій, віддаючи данину дерев’яному будинку, є дуже цінним. Вже кілька років в Україні зростає популярність «канадців» – будинків, які можна легко і швидко звести з мінімальними витратами енергії.
За каркасною технологією ведеться будівництво цілого мікрорайону будинків в околицях міста Вікторія, розташованого на острові Ванкувер. Наш співрозмовник Чад Бріден є власником будівельної фірми Verity Developments. Його будинки отримують найвищий сертифікат оцінки будівель в провінції Брітіш Коламбія – платиновий, під назвою Built Green. «Ми використовуємо тільки сертифіковані матеріали, піклуємося про високу тепло- і звукоізоляції перегородок, встановлюємо енергозберігаючі вікна», – розповідає керівник фірми. Будівництво вражає. Будинки ростуть на очах за рахунок чіткої і злагодженої роботи спеціалізованих бригад. Організація будівництва дає можливість одержати високу якість споруджуваного об’єкта і зберегти навколишнє середовище. Головна перевага цих будинків, що розкуповуються як гарячі пиріжки ще на етапі проектування, це – комфорт і спокій, які вони забезпечують своїм власникам. До того ж мешканцям не доведеться турбуватися про зростання цін на енергію.

Екологічний кодекс будинку

Будинки, побудовані з використанням каркасної технології, вписуються в напрямок екологічного будівництва. Дерев’яні енергозберігаючі будинки будувати легко. Це причина, по якій в Канаді ніхто не шукає інших технологій. Навіть місцевий Passive House (пасивний будинок) зводився традиційно – з деревини і відповідно з німецькими вимогами.

Ця технологія виправдовує себе в будь-якому кліматі

Ця технологія виправдовує себе в будь-якому кліматі

Легко отримати високий ступінь теплоізоляції

Легко отримати високий ступінь теплоізоляції

Тестування будинків майбутнього

Сьогодні весь світ стоїть перед викликом, пов’язаним зі зниженням споживання енергії та викидів вуглекислого газу. Кожна країна шукає спосіб для досягнення цих цілей. Канада зробила ставку на ефективність. У цій країні можна часто почути слова: «Потрібно використовувати відомі шляхи, а не шукати нові».
Головна ідея – продемонструвати кращі проектні та будівельні практики, використовувати доступні технології та обладнання. Необхідні докази того, що можна будувати більш екологічні і енергозберігаючі будинки. У країні, де більшість об’єктів нерухомості зводиться на продаж, а якість і рівень будівництва можна визначити як середні (дешево побудувати, швидко продати), був необхідний імпульс. На цьому фоні і з’явилася урядова ініціатива під назвою EQuilibrium (рівновага).

Принципи для будинків EQuilibrium:

  • максимальне використання натуральних матеріалів;
  • мінімальна потреба в енергії;
  • мінімальний негативний вплив на навколишнє середовище;
  • здорова і комфортна атмосфера всередині;
  • найбільш вигідна ціна для клієнта.

Програму втілює в життя Canada Mortgage and Housing Corporation (CMHC), урядове агентство, що займається підтримкою будівництва житла. Варто подивитися, як воно підійшло до цієї задачі, як запланував будинку майбутнього в Канаді. Середня потреба в теплі пілотних будинків, що беруть участь в програмі, становить 25 кВт • год / (м2 • год).
Все почалося з дослідницьких робіт. Пропозиції, розроблені для приватних будинків, передбачали, щоб вони були енергозберігаючими, міцними, комфортними, добре вписувалися в навколишнє середовище, не завдавали їй шкоди і були дешевими в експлуатації. При цьому екологічні рішення не повинні занадто підвищувати вартість будинку. Досягнення цієї мети крок за кроком виглядає наступним чином. Спочатку проектують будинок з низькою потребою в енергії. Більшість вікон будинку, що має хорошу теплоізоляцію, має володіти необхідним типом скління і бути орієнтоване на південну сторону, щоб використовувати енергію сонця для пасивного обігріву. Слід взяти до уваги і термічну інерційність матеріалів. Наступні кроки: додати опалювальні пристрої, що працюють з використанням відновлюваної енергії, і подбати про рекуперації тепла. Для вирішення цих завдань потрібні: тепловий насос, пристрій для рекуперації тепла з повітря і стоків (див. схему «Устаткування для рекуперації тепла з стоків»). Коли потреба в енергії буде знижена до мінімуму, будинок слід оснастити сонячними колекторами і сонячними батареями.
Головна ідея експерименту The Net-Zero Energy Home – будівництво будинків, в яких кількість енергії, закупленої на протязі року у енергетичних підприємств, врівноважується кількістю енергії, виробленої за цей же час самим будинком. Вироблена ним електроенергія відправляється в мережу. У різних провінціях – тарифи різні. Найвищі ціни в Онтаріо – 82 цента за 1 кВт • год, в Альберті – всього 42 центи. У темний час доби, в похмурі дні і при підвищеному споживанні електроенергії будинок споживає її з мережі (по 9 центів за 1 кВт • год). Завдяки правильному проекту, використанню устаткування для рекуперації тепла, а також виробництва енергії з відновлюваних джерел будинок має нульовий енергетичний баланс. У деяких будинках досягли навіть більшого – вони вже належать до категорії Energy +, тобто протягом року вони виробляють енергії більше, ніж споживають.
Ініціатива експерименту The Net-Zero Energy Home була оголошена в 2006 р. Заявку на конкурс подали 72 команди – девелопери та підрядники. Кожен з них представив проект і мав підтвердити свою здатність будувати будинок. Були обрані 15 фіналістів з різних провінцій Канади. Групи отримали додаткове фінансування по 120 тис. канадських доларів (на дослідження і показовий етап, але не на будівництво). Було передбачено, що після закінчення будівництва протягом півтора років будинок буде відкритий для відвідувачів. В угоді також зазначалася умова, що протягом року після продажу за будинком буде вестися спостереження в звичайних умовах експлуатації. Більшість пілотних будинків вже побудовано. Три були відкриті для перегляду, після чого успішно продані. Один будинок згорів відразу ж після закінчення будівництва (встановлюються причини пожежі).
Друга важлива ініціатива CMHC – це створення середовища Equilibrium (рівноваги). Метою трирічної програми є будівництво шести зразкових збалансованих мікрорайонів.

Пілотні будинки EQuilibrium

Avalon Discovery 3 – маленька фабрика энергії

Збірний будинок з житловою мансардою, виконаний з готових елементів, має площу 243 м2. Побудований фірмою Avalon Мaster Builder в новому мікрорайоні в Red Deer, в провінції Альберта, відповідно до принципів екологічно раціонального будівництва. Тут використовують матеріали місцевого походження, поновлювані джерела енергії, рекуперацію з поверненням тепла (турбота про якість повітря всередині), систему збору дощової води для поливу і використання стічної води для змиву унітазів. Навіть сад навколо будинку створено з рослин-ксерофітів, що не вимагають частого поливу. На даху встановлені сонячні батареї і сонячні колектори. Метою є створення The Net-Zero Energy Home – будинку з нульовим балансом енергії; іншими словами, будинки, що виробляє таку кількість енергії, яке він сам споживає протягом року. Факти говорять самі за себе: річне використання будинком енергії складає 54,56 кВт • ч/м2, а виробництво – 56,06 кВт • ч/м2. Будинок був проданий і успішно експлуатується. Фірма поставила перед собою мету – будувати будинки виключно з нульовим балансом енергії, вартість яких не буде перевищувати вартість традиційних будинків. Передбачається, що ця мета буде досягнута в 2015 році.

Для будівництва використовували деревину і деревні напівфабрикати

Для будівництва використовували деревину і деревні напівфабрикати

Комфорт внутрішніх приміщень набагато вище, ніж у звичайних будинках

Комфорт внутрішніх приміщень набагато вище, ніж у звичайних будинках

EcoTerra – майстер будівництва з напівфабрикатів

Будинок виконаний з напівфабрикатів, виготовлених на заводі, і доставлений на будівництво у вигляді готових елементів. Його змонтували в Істменом (провінція Квебек) всього за кілька днів. Це була демонстрація використання напівфабрикатів як методу, що дозволяє оптимізувати якість і час будівництва, а, отже, зменшити негативний вплив будівництва на навколишнє середовище. Цей двоповерховий будинок з підвалом спроектований для сільської місцевості і має площу 141 м2. За своїм енергетичним характеристикам він близький до The Net-Zero Energy Home – будинку з нульовим споживанням енергії. Його річна потреба в енергії складає 43,88 кВт • ч/м2, в тому числі на обігрів – 10,02 кВт • ч/м2. Річне виробництво енергії – 43,56 кВт • ч/м2: від сонячних батарей будинок отримує 14,87 кВт • ч/м2, від сонячних колекторів – 22,61 кВт • ч/м2, тепловий насос дає 3,04 кВт • год / м2, а в результаті рекуперації тепла з стоків проводиться ще 3,04 кВт • ч/м2. Будинок проданий і успішно експлуатується.

Форма цього сільського будинку була підпорядкована ідеї отримання сонячної енергії

Форма цього сільського будинку була підпорядкована ідеї отримання сонячної енергії

Частина системи енергозбереження - тепловий насос з грунтовим теплообмінником, який взимку обігріває, а влітку охолоджує повітря, що поступає в приміщення

Частина системи енергозбереження – тепловий насос з грунтовим теплообмінником, який взимку обігріває, а влітку охолоджує повітря, що поступає в приміщення

Будинок був привезений на будмайданчик у вигляді таких великих елементів

Будинок був привезений на будмайданчик у вигляді таких великих елементів

Без проблем можна також укласти інженерні комунікації

Без проблем можна також укласти інженерні комунікації

Будинки будуються швидко, без використання важкого обладнання

Будинки будуються швидко, без використання важкого обладнання

Оздоблення фасадів може бути виконане будь-яким способом

Оздоблення фасадів може бути виконане будь-яким способом

The Now House® – нове життя ветерана

Модернізований в Торонто будинок з житловою мансардою має площу 139 м2, побудований за каркасною технологією. Це вдалий приклад ремонту невеликого будинку, одного з мільйонів будинків, зведених після 1945 р. для повернулися з війни ветеранів. Це приклад не лише ремонту, але і оснащення старої будівлі аж до досягнення ним рівня енергозберігаючого будинку. Вироблено додаткове утеплення зовнішніх стін, замінено вікна та інженерні комунікації, встановлені обладнання для отримання відновлюваної енергії та примусова вентиляція з рекуперацією тепла. Старий газовий котел замінений конденсаційним. У даному випадку мова йшла про економічну незалежність вдома, наскільки це можливо в разі термомодернізації старого будови. Звідси поява сонячних колекторів та сонячних батарей (площею 17,3 м2 та потужністю 2,0 кВт, здатних щорічно виробити 2410 кВт • год електроенергії). У будинку присутня система рекуперації тепла з стоків, яка дозволяє отримувати 8,8 кВт • ч/м2 в рік. У сумі The Now House ® використовує на 60% менше енергії, ніж перед ремонтом, а виділення їм парникових газів за рік зменшилася на 6 тонн. Досягти цього було просто.

Будинок, який виробляє більше енергії, ніж споживає

Будинок, який виробляє більше енергії, ніж споживає

Внутрішня частина будинку на етапі будівництва

Внутрішня частина будинку на етапі будівництва

Відмінна риса будинків майбутнього - всі інженерні коммукаціі утворять цільну систему

Відмінна риса будинків майбутнього – всі інженерні коммукаціі утворять цільну систему

The Riverdale Netzero Project – економний будинок-близнюк

Будинок побудований в Едмонті, в провінції Альберта. У нього вже є «правнуки», при цьому вартість кожного покоління будинків стає все менше. Це гарна новина для організаторів ініціативи EQuilibrium і для клієнтів, що віддають перевагу такий спосіб будівництва. Двоповерховий будинок з підвалом розрахований на дві сім’ї: площа кожного сегмента складає 234 м2. Конструкція – це дерев’яний каркас з деревини хвойних порід місцевого походження. Стіни покриті ізоляцією з мінеральної вати рекордної товщини – 41 см, у вікнах встановлені трикамерні склопакети, гаражі в будинку розташовані на півночі, що дозволяє звести до мінімуму вплив холодних вітрів. На даху встановлені сонячні колектори (площа 22 м2) і сонячні батареї (28 модулів потужністю 5,6 кВт). Це будинок категорії Energy +. Щорічно він виробляє 6200 кВт • год енергії, а його потреба в енергії складає 6100 кВт • год У будинку працює примусова вентиляція з рекуперацією тепла. Обігрів на 40% має пасивний характер – сонячне тепло через вікна обігріває внутрішні приміщення будинку. Що ще є всередині? Освітлення LED, енергозберігаючі прилади з сертифікатом Energy Star, сантехнічна арматура, що дозволяє економити воду. Використання дощової води і рослини-ксерофіти в саду, не потребують частого й рясного поливу, дозволили наполовину знизити витрату води. Сегменти вже знайшли своїх покупців, триває період спостереження.

Будинок у версії будинків-близнюків. Черговий будинок Energy+. Його дах - це маленький «завод» з виробництва електроенергії і теплої води

Будинок у версії будинків-близнюків. Черговий будинок Energy+. Його дах – це маленький «завод» з виробництва електроенергії і теплої води

Будинок добре ізольований, орієнтований на сонячну сторону

Будинок добре ізольований, орієнтований на сонячну сторону

Net-Zero Ready

Вже проаналізовані перші підсумки спостережень за будинками EQuilibrium. Результати не обманули очікувань. Було відмічено, що потенційні покупці побоюються складних систем і приладів. Це врахували. CМHC сформулювало нову мету своєї ініціативи як Net-Zero Ready, тобто будинки повинні бути побудовані так, щоб бути готовими до підключення нових приладів. Для цього при їх зведенні виконують максимальну ізоляцію стін і покрівлі, розведення труб, підготовку місця для резервуара з водою, що нагрівається з використанням сонячної енергії, але без остаточного монтажу пристроїв. Уряд Канади перечікує, поки одержання поновлюваної енергії є досить дорогим. Зростаюча популярність сонячних колекторів та батарей, теплових насосів разом з постійно снижающимися на них цінами приведуть до того, що власники захочуть мати їх у себе. А будинок вже буде до цього готовий.

Все вища популярність, все нижча ціна

Ініціатива Equilibrium – це спроба продемонструвати будівництво будинків і мікрорайонів, які будуть найбільш оптимальними для навколишнього середовища і споживачів. Воно повинно формувати житловий краєвид Канади в епоху кризи енергії та надмірної емісії CO2. Поки пілотні будинки мають більш високу вартість, ніж удома, побудовані звичайним способом. Більш висока купівельна ціна відображає їх якість і оснащеність, але в той же час вона в значній мірі компенсується більш низьким споживанням енергії і більш низькими витратами на утримання. Зміни на ринку, хоча і повільно, але все ж відбуваються. Ціни на будинки також знижуються: підрядник, споруджувати будинку Riverdale, будує вже четверте покоління The Net-Zero Energy Home. Вартість останнього майже в два рази нижче, ніж першого. EQuilibrium – це демонстрація можливостей. Багато рішень, які приходять при створенні пілотних будинків, можна без додаткових витрат використовувати при будівництві інших традиційних будинків.

Розумно і економно

Вартість електроенергії для індивідуальних споживачів весь час збільшується – її зріст сягає 30% в рік (в деяких провінціях він компенсується одноразовими доплатами). Це відбувається за рахунок високої вартості екологічних інвестицій в електростанції і в створення мереж електропередач. Ще недавно хотіли будувати нові атомні електростанції, але в даний момент упор робиться на оптимізацію існуючої інфраструктури.
Жодна держава, навіть багата Канада, не може піти від питання: що буде далі? Відповіддю на нього є smart grid, тобто «розумна» енергетична мережа, яка покликана розв’язувати проблему накопичення енергії, що виробляється сонцем і вітром. Погода – річ мінлива і цю енергію не завжди можна отримати. Повинен бути додатковий постачальник, який забезпечить споживачів електроенергією, коли немає сонця, не дме вітер або коли є дефіцит енергії. Виходом є мережа, що реагує на потреби користувачів. Не потрібно накопичувати в дуже дорогих акумуляторах відновлювану енергію для того, щоб підключити до них споживачів у періоди максимального споживання електроенергії в мережі. Мережа прореагує тоді, коли це буде необхідно: якщо буде надлишок струму, вона його прийме, а в разі недостачі – передасть споживачеві. «Розумна» енергетична мережа вже працює в будинках споживачів. Жителі Онтаріо отримали лічильники нового покоління. Принцип простий: чим більше споживання струму в мережі (під час, встановлене в системі платежів), тим вище його ціна.
Споживачі енергії бачать свої витрати і ціни на енергію в Інтернеті. Вони можуть програмувати включення домашніх приладів (наприклад, пральної або посудомийної машини) на час, коли тариф на електроенергію є мінімальним. Місцеве енергетичне підприємство має можливість дистанційно вимикати кондиціонери у споживачів в годину пік – в літній час, коли споживання струму найбільше. Користувачів попереджають про це заздалегідь. Але зазвичай в цьому немає необхідності, оскільки в години пік ціна на електроенергію зростає з 9 центів до 1 долара за 1 кВт • год Така ціна є серйозним аргументом на користь того, щоб натиснути на кнопку off.

Устаткування для рекуперації тепла з стоків

Це рішення використовують в енергозберігаючих будинках і будинках EQuilibrium. Теплообмінник у вигляді мідної труби з водою проходить навколо каналізаційної труби. Система працює, коли вода одночасно випливає з крана і стікає в каналізацію. Це дозволяє на третину знизити потребу в енергії, необхідної для нагріву води.

.

.

Ставка – на мінімальне споживання енергії будинком

Люди вміють рахувати, отже, вони роблять ставку на мінімальне споживання будинком енергії і низьку вартість його експлуатації. Все більшою популярністю користуються енергозберігаючі будинки та різні програми дотацій, які заохочують модернізацію жител і купівлю пристроїв, які заощаджують і виробляють енергію. Все більше будівельних фірм робить ставку на екологічно раціональне будівництво. Це новітні тенденції будівельної галузі Канади.

Rainforest Retreat з Тофіно

Будинок в Тофіно (провінція Брітіш Коламбія) побудований фірмою Alpine Timberframe & Design з Бракендейла. Він отримав перший платиновий сертифікат LEED для каркасного будинку в Канаді, а також платиновий сертифікат Built Green. Це будинок призначений для літнього подружжя-лікарів, які хочуть провести похилі роки, оселившись в горах. Він має три спальні. У вікнах будинку встановлені склопакети з низькоемісійним склом, простір між якими заповнений аргоном; інстальований грунтовий тепловий насос, термостати; обладнана примусова вентиляція з рекуперацією тепла. 75% поверхні даху пристосоване для збору дощової води, яку використовують в туалеті і пральнею. Будинок оснащений системою, готової до монтажу сонячних батарей. «Це приклад того, як потрібно будувати будинки, дешеві в експлуатації», – говорить Річард Лутц, віце-президент фірми. Остання нагорода, якої був удостоєний будинок в Тофіно, – це перший приз Built Green в категорії «Найбільш інноваційний будинок 2010 року».

.

.

The Мinto Ecohome Inspiration – надихаюче досконалість

Будинок з житловою мансардою, площею 218,5 м2 був побудований в Манотік, в передмістях Оттави (провінція Онтаріо) – це район парків та невеликих торгових майданчиків. The Net-Zero Energy Home – це будинок з нульовим споживанням енергії. Його річна потреба в енергії складає 66,6 кВт • ч/м2, а виробництво – 66,9 кВт • ч/м2, отже, він відноситься до категорії Energy +. Джерело тепла – сонце. Виконується рекуперація тепла зі стоків. Будинок ретельно утеплений, оснащений вікнами з трикамерними склопакетами, на даху встановлені сонячні батареї (потужністю 6,2 кВт) і сонячні колектори, є система збору дощової води, вживана для змиву унітазів. Вікна розташовані так, щоб можна було максимально ефективно використовувати денне світло і тепло сонця. У будинку є система примусової вентиляції. Є ще одна цікава деталь – вимикач all-off. Мешканці будинку натисненням однієї кнопки можуть вимкнути не тільки світло, а й комп’ютери, декодери кабельного телебачення, підсилювачі та інші пристрої, що споживають електроенергію в положенні stand bу. Цей будинок виставлений на продаж.

Подібних будинків після війни було побудовано більше мільйона. Руйнувати їх або модернізувати?

Подібних будинків після війни було побудовано більше мільйона. Руйнувати їх або модернізувати?

Можна модернізувати будинок, зробивши його енергозберігаючим. Відмінний приклад для інших

Можна модернізувати будинок, зробивши його енергозберігаючим. Відмінний приклад для інших

Канадці - прихильники екологічного способу життя. Для них важливий насамперед контакт з природою

Канадці – прихильники екологічного способу життя. Для них важливий насамперед контакт з природою